شهردار منطقه یک کرمان خبر داد:
ساختِ چندین پارک و بوستان در منطقه یک

 

شهردار منطقه یک شهر کرمان با اشاره به تأکید و پیگیری‌های مهندس عالم‌زاده، شهردار کرمان، برای بهسازی بافت تاریخی گفت: کف‌سازی میدان «توحید» و بهسازی محور «گلبازخان»، بافت تاریخی شهر را زنده می‌کند.
به گزارش کرمان‌آنلاین، محمدرضا نخعی، ازجمله اقدامات لازم در این زمینه را آزادسازی محور «گلبازخان» به متراژ 9100 مترمربع، زیرسازی و آسفالت این محور به متراژ 6000 مترمربع و اجرای جدول سنگی در این خیابان به طول 700 متر خبر داد.
وی افزود: کف‌سازی پیاده‌روهای محور «گلبازخان» و کف‌سازی میدان «توحید» نیز ازجمله اقدامات در حال اجراست.

رفع مشکل آبگرفتگی معابر
شهردار منطقه یک شهر کرمان، با بیان اینکه رفع مشکل آبگرفتگی معابر شهر ازجمله معابر منطقه یک، همواره مورد توجه شهردار بوده است، به اجرای کانال دفع آب‌های سطحی در بزرگراه «آیت‌الله خامنه‌ای» به طول 500 متر اشاره کرد.
نخعی افزود: در چهار سال مدیریت مهندس عالم‌زاده، محوطه‌سازی مصلا به متراژ 500 مترمربع، جدول‌گذاری ورودی جاده «زرند» به طول 2000 متر، بهسازی و زیباسازی میدان «گنجعلی‌خان» و احداث پارک «ریحان» واقع در میدان «ابوالفضل(ع)» ابتدای بلوار «باستانی پاریزی» نیز انجام شده است.

بهسازی پیاده‌روهای منطقه یک
نخعی در ادامه، با بیان اینکه بهسازی پیاده‌رو و جدول‌گذاری خیابان «فیروزآباد» و بهسازی و زیباسازی میدان «بسیج» نیز ازجمله اقدامات انجام شده است، افزود: زیرسازی و آسفالت ادامۀ بلوار «شهید عباس‌پور»، به متراژ 8000 مترمربع و اجرای حوضچه دفع آب‌های سطحی واقع در تقاطع «شهدای کارگر» با گنجایش 60 مترمکعب نیز از اقدامات شاخص منطقه یک بوده است.
وی در ادامه، از حفاری و لوله‌گذاری برای انتقال آب‌های سطحی به دریاچۀ «بلدالامین» به طول 800 متر، اجرای پیاده‌راه سلامت واقع در بزرگراه شمالی به متراژ 10 هزار مترمربع و اجرای باند کندرو در بزرگراه «آیت‌الله خامنه‌ای»، ورودی شهرک «صفاییه» به طول 1200 متر خبر داد.

ساختِ چندین پارک و بوستان در منطقه یک
شهردار منطقه یک، درخصوص اقدامات انجام شده در راستای توسعۀ فضای سبز و پارک‌های منطقه یک شهر کرمان، بهسازی فضای سبز محوطه «گنبد جبلیه»، به متراژ 3300 مترمربع، احداث بوستان «حِسان»، به وسعت 12 هزار مترمربع و پارک «بلدالامین» به وسعت 12 هزار مترمربع را ازجمله پارک‌های تازه‌ساخت در منطقه یک برشمرد.
نخعی افزود: ساختِ بلوار 35 متری واقع در شهرک «صفاییه» به متراژ 13 هزار مترمربع و احداث پارک «نرگس» واقع در شهرک «بنی‌هاشم» به وسعت 3000 مترمربع نیز ازجملۀ این موارد است.
شهردار منطقه یک شهر کرمان، بوستان «راجی کرمانی» در خیابان «سده» به متراژ 4000 مترمربع و طراحی و زیباسازی زیرگذر تقاطع غیرهم‌سطح «شهید بهشتی» را ازجمله اقدامات انجام شده اعلام کرد.

اجرای پیاده‌راه سلامت
نخعی اجرای پیاده‌راه سلامت را ازجمله اقدامات شاخص این دوره از مدیریت شهری در منطقه یک شهر کرمان دانست و با اشاره به اجرای فاز دوم پیاده‌راه سلامت در بزرگراه «امام رضا(ع)» به طول 400 متر گفت: این پیاده‌راه حد فاصل بلوار «مهدیه» تا بلوار «شهدای خانوک»، در حال ساخت است.
وی به اجرای باند کندرو در بزرگراه «امام رضا(ع)»، حدفاصل تقاطع غیرهم‌سطح «شهید بهشتی» تا ورودی بلوار «بلدالامین» به طول 500 متر اشاره کرد و یادآور شد: لوله‌گذاری و انتقال آب خام از میدان «بسیج» به بزرگراه «امام رضا(ع)» و لوله‌گذاری و انتقال آب خام از بزرگراه «آیت‌الله خامنه‌ای» به بلوار «شهید دادبین» نیز انجام شده است.
شهردار منطقه یک در ادامه، به جدول‌گذاری کندرو بزرگراه شرقی حدفاصل آرامستان و شهرک «صفائیه» به طول 1800 متر، زیرسازی کندرو بزرگراه «آیت‌الله خامنه‌ای» حدفاصل آرامستان و شهرک «صفائیه» به متراژ 9200 مترمربع و آسفالت کندرو بزرگراه شرقی حدفاصل «آرامستان» و شهرک «صفائیه» به متراژ 10 هزار و 390 مترمربع را ازجمله اقدامات انجام شده اعلام کرد.

احداث بوستان کودک و باغ‌راه
نخعی همچنین به احداث بوستان کودک به متراژ 8000 مترمربع و احداث پارک «رُز» به متراژ 3000 مترمربع اشاره کرد و گفت: احداث فاز اول باغ‌راه به متراژ 20 هزار مترمربع حدفاصل دریاچه «بلدالامین» تا مدرسه «اسماعیلیان» نیز در دستور کار است.
وی اجرای مسیر دوچرخه‌سواری در بلوار «شهید عباس‌پور» را نیز از برنامه‌های آتی منطقه یک برشمرد و افزود: شهرداری منطقه یک در جدول‌گذاری، کف‌سازی و محوطه‌سازی پروژۀ «بهشت کریمان» نیز مشارکت داشته است.
شهردار منطقه یک با اشاره به فعالیت مستمر واحد خدمات‌شهری منطقه یک، به اقدامات انجام شده در این حوزه اشاره کرد و گفت: در چهار سال اخیر به تجهیز پارک‌ها و فضاهای تفریحی توجه زیادی شده که نصب 17 عدد وسایل بازی در پارک‌های متعدد شهر شامل پارک «باستانی پاریزی»، پارک «شهید»، پارک «شورا»، پارک کوچه 3 خیابان «فتح آبادان»، پارک «فیروزآباد»، پارک «مهدیه»، پارک «سده» وفاز یک پیاده‌راه «سلامت» در انتهای بلوار «شهید عباس‌پور» از آن جمله است.

شناسایی نقاط بحرانی منطقه یک در زمان بارندگی
شهردار منطقه یک شهر کرمان، با اشاره به نصب 8 عدد از تابلوهای راهنمایی شهری و نامگذاری 9 معبر در چهار سال اخیر، افزود: شناسایی نقاط بحرانی در زمان بارندگی، نصب پمپ و لوله جهت جمع‌آوری و پمپاژ آب‌ها نیز از تدابیر اندیشیده‌شده در دوران مدیریت مهندس عالم‌زاده بود که به‌خوبی در منطقه یک اجرا شده است.
نخعی ازجمله این نقاط را چهارراه «شهدای کارگر» تا بلوار «سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی»، بزرگراه «آیت‌الله خامنه‌ای»، مقابل مسجد «خدایی»، انتهای بلوار «باستانی پاریزی» تا دریاچه «بلدالامین»، خیابان «میرزارضا»، چهارراه «شهدای کارگر» و مسجد «خدایی» تا دریاچه «بلدالامین» اعلام کرد.
وی همچنین در راستای ایمنی عبور و مرور شهروندان، ایجاد سه پل عابر پیاده در انتهای خیابان «مهدیه»، جلوی مدرسه «اسماعلیان»، انتهای بلوار «باستانی پاریزی» و خیابان «ابوحامد»، روبه‌روی بیمارستان «آیت‌الله کاشانی» را از اقدامات انجام شده دانست.

مناسب‌سازی 20 معبر و پارک برای افراد دارای معلولیت
شهردار منطقه یک کرمان با اشاره به تأکید شهردار کرمان مبنی بر مناسب‌سازی معابر، پارک‌ها و ساختمان‌های سطح شهر گفت: دراین راستا20 معبر و پارک در سطح شهر برای افراد دارای معلولیت مناسب‌سازی شده که پارک «بلدالامین»، پیاده‌راه «سما»، پارک «نرگس»، خیابان «امام سجاد(ع)»، خیابان «شهید قرنی» از پل «باغ‌ملی» تا میدان «شهدا»، خیابان «شهید چمران» و پارک «شهید» از آن جمله است.

ایجاد مسیرهای دوچرخه‌سواری
نخعی در ادامه، به ایجاد مسیرهای دوچرخه‌سواری در سه مکان اشاره کرد و گفت: طبق دستور شهردار کرمان برای ترویج حمل‌ونقل پاک در شهر کرمان، در پیاده‌راه «سما»، فاز یک و دو، در پارک «حسان» در بزرگراه «امام رضا(ع)» و پارک «نرگس» در خیابان بیست‌متری «امام سجاد(ع)»، مسیر دوچرخه‌سورای ایجاد شده است.

لوله‌گذاری بیش از 15 هزار متر برای شبکه آب خام
وی همچنین در راستای بهینه‌سازی و نگهداری فضای سبز، به توسعه شبکه آب خام در منطقه یک اشاره و لوله‌گذاری در مناطقی از شهر از «گنبد جبلیه» تا انتهای خیابان «مهدیه»، از بزرگراه «امام رضا(ع)» از انتهای بلوار «شهید عباس‌پور» تا میدان «بسیج»، از خیابان «شهید دادبین» تا پردیسان «قائم(عج)» و همچنین لوله‌گذاری شبکه آب خام در بلوارهای «پردیس»، «فرزانگان» و اتصال به لولۀ رفیوژ وسط بزرگراه «آیت‌الله خامنه‌ای» را ازجمله اقدامات انجام شده در این راستا اعلام کرد.
نخعی افزود: برای توسعه شبکه آب خام، 15 هزار و 200 متر لوله‌گذاری شده است.

ایجاد پارک بانوان در خیابان «مدیریت»
وی بهسازی و مرمت پارک «شهید فرح‌رو» به‌عنوان پارک بانوان در خیابان «مدیریت» و احداث پارک «کودک» انتهای بلوار «سجادیه» به میزان 14هزار مترمربع را از اقدامات آتی شهرداری منطقه یک برای توسعه فضای سبز دانست و بیان کرد: پارک‌های «ابریشم»، «شهید محمدآبادی»، «شهید کاظم‌زاده»، فضای سبز «کوی استادان»، پارک «بداغ‌آباد» و اِلمان وسط میدان «ابوالفضل(ع)» نیز بهسازی شده است.